3 darmowe bilety VIP łapówką? Dyrektor Lecha Poznań oskarżony o korupcję

fot. Stadion Lecha Poznań, wikipedia
0 1 182

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko adwokatowi i dyrektorowi klubu piłkarskiego za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. Postępowanie było prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

W toku śledztwa prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu ustalił, że poznańska adwokat powołując się na istnienie wpływów w Sądzie Okręgowym w Poznaniu i w Zakładzie Karnym, dwukrotnie podjęła się załatwienia sprawy w postaci uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia dla skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności.

W pierwszym przypadku przyjęła kwotę 30 tysięcy złotych, jednak z uwagi na wydaną przez Sąd Okręgowy w Poznaniu odmowę warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego, adwokat zwróciła pieniądze. Kolejnym razem również zażądała kwoty 30 tysięcy złotych z których w gotówce przyjęła 8 tysięcy złotych.

Zakres zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił Agnieszce P. powoływanie się na wpływy w jednym z poznańskich sądów oraz w zakładzie karnym w zamian za korzyść majątkową w wysokości 30 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 230 par. 1 kodeksu karnego.

Natomiast Henryk Sz. został oskarżony o podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy warunkowego przedterminowego zwolnienia kwalifikowane z art. 230 par. 1 kodeksu karnego oraz udzielenie korzyści majątkowej w postaci biletów na mecze piłkarskie o wartości 1750 złotych kwalifikowane z art. 229 par. 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura na siłę szukała na mnie jakichkolwiek dowodów. W sprawie nowego zarzutu mogę powiedzieć tyle, że rozdałem wiele zaproszeń na trybunę vipowską Lecha: dziennikarzom, różnym prawnikom, urzędnikom. Nigdy nie miało to korupcyjnego podłoża i nie zgadzam się z wersją prokuratury. Będę bronił się w sądzie – powiedział Henryk Sz. w rozmowie z portalem 'Głos Wielkopolski’.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania wobec Agnieszki P. i Henryka Sz. zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach od 50 do 75 tysięcy złotych, dozór Policji poprzez stawianie się we właściwej jednostce Policji, zakaz kontaktowania się. Ponadto Agnieszka P. została zawieszona w wykonywaniu zawodu adwokata na czas trwania postępowania.

Źródło: pk.gov.pl / Głos Wielkopolski

 

Zostaw odpowiedź