Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy dotyczące konfiskaty mienia

14
84573
fot. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, mat. prasowe

Polska bierze przykład z włoskich przepisów dotyczących zwalczania przestępczości, które znacznie przyczyniły się do walki z mafią. 

MS zamierza zaostrzyć przepisy mówiące o zajęciu i konfiskacie mienia, tak aby procedura objęła również osoby, wobec których nie toczy się postępowanie karne, ale które nie potrafią wykazać i potwierdzić legalnego pochodzenia majątku.

“Z punktu widzenia społecznej sprawiedliwości zupełnie bez znaczenia jest, czy właścicielem willi czy luksusowej limuzyny jest gangster czy jego matka bądź przyjaciółka” – powiedział w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Po wprowadzeniu gotowego projektu sąd będzie miał prawo do podjęcia decyzji w sprawie konfiskaty mienia nawet w przypadku uniewinnienia, gdyż wydanie takiego wyroku nie oznacza, że podsądny osiągnął dochody legalnie.

Eksperci jednak mają zastrzeżenia co do takich zmian. Prewencyjna konfiskata mienia jest sprzeczna z istotą prawa karnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak nastawione na walkę z przestępcami i zamierza wprowadzić nowe przepisy, które okazały się skutecznie na terenie Włoch. Tamtejszy sąd jest ma prawo zająć majątki bossów mafii, nawet jeśli są one zapisane na najdalszych członków rodziny.

Źródło: money.pl


14 KOMENTARZE

 1. niech się wezmą raczej za tych co maja firmy ogromne a placa podatki na Cyprze czy Kajmanach a unikaja opodatkowania w PL, choć ich firmy działają w Polsce

 2. cieszycie się a za chwilę skonfiskują wam wasze konta bankowe bo “może jest jakaś niejasność” i zostaniecie okradzeni w imieniu prawa!!! Przecież to idzie w tę stronę aby okraść was z wszystkich oszczędności bo rząd ma potrzeby rozdawania wyborcom!!!!!!

  • ohttps://rekinfinansow.pl/konfiskata-pieniedzy-bank/?fbclid=IwAR0hRz1tpShmN-oX_wV1LG_iws5-Q9EERdIzyxQVKODZZ5ndAxMBLQXEGXo
   ni to moga zrobic całkiem legalnie, ustawe o zajęciu srodkow uchwalili kilka lat tem

 3. Nie bardzo wierzę w dobra intencje tego przepisu. To może być tak jak z ustawą “tarczy….” gdzie przy okazji dopisano zmiany w Ordynacji. Trzeba zapoznać się z całoscią zmian.

 4. Już dawno każdy bandyta ma auta w leasingu, willę wynajmuje, a konta ma na Kajmanach. We Włoszech i w Polsce jest tak samo. Ziobro jesteś cieniarzem.

  • Ta konfiskata to -po pierwsze- losowo pobierany 100% podatek, bardzo potrzebny w obliczu kryzysu, jaki nas czeka, po drugie -darmowe źródło różnych luksusowych dóbr -nieruchomości, samochodów, jachtów i innych drobiazgów niezbędnych dla zapewnienia dobrego samopoczucia i lojalności kasty rządzącej. Z walka z przestępczością nie ma to najmniejszego związku. Także po to trwa “bitwa o sądy” -żeby żaden sąd nie się nie ważył zakwestionować czy unieważnić konfiskaty willi która wpadła w oko lokalnemu działaczowi PiS. Albo samochodu który bardzo się spodobał urzędnikowi z ministerstwa. Myślę, że maszynka zacznie działać za kilka, może kilkanaście miesięcy, ale już teraz funkcjonariusze partyjni rozglądają się po willowych dzielnicach swoich miast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here