Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy ożarowskiej

0
5252
fot. Piotr S. podczas zatrzymania

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie po wielu miesiącach intensywnego śledztwa 6 marca 2020 r. skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. „grupy ożarowskiej”.

Wśród oskarżonych jest Piotr S., lider grupy, któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym tzw. „grupą ożarowską” oraz dwanaście innych czynów. Najpoważniejsze z nich dotyczą usiłowania w 1994 r. w Warszawie pozbawienia życia małoletniego Krzysztofa U., przy użyciu noża oraz podżegania ustalonej osoby w 2005 r. do dokonania zabójstwa Krzysztofa U.

Ponadto prokurator oskarżył Piotra S. o podżeganie oraz wydania polecenia zabójstwa Mariusza C. ps. „Student” w wyniku czego z 16/17 lutego 2004 r. doszło do zabójstwa. Pozostałe czyny dotyczą przestępstw narkotykowych oraz posiadania broni palnej.
Oskarżonemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty

Ponadto prokurator oskarżył Mariusza S. ps. „Baton” o dokonanie zabójstwa Mariusza C. ps. „Student” kwalifikowane z art. 148 par. 1 kk oraz o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym określanej jako „grupa ożarowska” kwalifikowane z art. 258 par. 2 kk. Kolejny zarzut dotyczy uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Natomiast Paweł K. ps. Kukieł został oskarżony o pomocnictwo w dokonaniu zabójstwa Mariusza C. ps. „Student”.

Skruszony członek grupy

Przedstawienie zarzutów i wyjaśnienie okoliczności licznych zbrodni sprzed lat, było możliwe dzięki wyjaśnieniom złożonym przez skruszonego byłego członka grupy. Przyznał się on do przedstawionych mu w śledztwie zarzutów i zadeklarował wolę złożenia wyjaśnień. Ujawnił prokuratorom informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstw, istotne okoliczności ich popełnienia oraz inne osoby współdziałające.

W grupie ożarowskiej zajmował się on handlem narkotykami, pobiciami i wymuszaniem haraczy. Jak wynika z ustaleń śledztwa grupą ożarowską kierował, znany organom ścigania, Piotr S.

źródło: Prokuratura Krajowa


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here