12 osób wytwarzało i wprowadzało do obrotu znaczne ilości narkotyków

0
1182
fot. przechwycone nielegalne substancje psychoaktywne , zdjęcie poglądowe, policja.pl

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy z popełniania przestępstw narkotykowych uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Łącznie oskarżonych zostało 12 osób. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wielu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii m.in. wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, dokonanie  nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy przez Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Bydgoszczy.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku tego śledztwa, Tomasz J. zajmujący się wcześniej handlem narkotykami, założył grupę przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw związanych z wytwarzaniem znacznych ilości tabletek ecstazy, ich obrotem oraz udzielaniem innym osobom. W skład tej grupy oprócz Tomasza J. wchodziło osiem osób oskarżonych w tej sprawie, a wśród nich partnerka kierującego grupą Kinga B.

Wśród oskarżonych są także 3 inne osoby z województwa zachodniopomorskiego, które nabywały narkotyki od członków tej grupy do ich dalszej odsprzedaży w swoich miejscach zamieszkania.

Substancja do produkcji narkotyków z Holandii

Tomasz J. wspólnie z Kingą B. i Alanem B. jeździli do Holandii, gdzie nabywali substancję psychotropową służącą do produkcji tabletek ecstazy, którą przemycali samochodami do Polski. Następnie oskarżeni produkowali tabletki ecstazy w lokalach położonych w Lubinie, Legnicy i Niedźwiedzicach k/Chojnowa.

Wyprodukowali co najmniej 20.000 sztuk ecstasy

Do czasu ujawnienia przestępczego procederu oskarżeni wyprodukowali łącznie minimum 20.000 sztuk takich  tabletek. Tomasz J. przekazywał  narkotyki do dalszej ich dystrybucji innym oskarżonym, którzy w różnych ilościach rozprowadzali je zarówno na terenie województwa dolnośląskiego, jak i w innych miejscowościach w kraju.

Ponadto jak wynika z ustaleń dokonanych w toku postępowania oskarżeni sprzedawali także marihuanę, amfetaminę i kokainę.

Zatrzymania sprawców

Przestępczy proceder oskarżonych trwał od 2016 roku do listopada 2017 roku tj. do czasu likwidacji przez Policję miejsca produkcji tabletek ecstazy w obiekcie położonym w Legnicy. Na gorącym uczynku przestępstwa tj. w trakcie wytwarzania tabletek ecstazy  zatrzymano wówczas dwóch oskarżonych Tomasza J. i Sebastiana F.

Podczas przeszukania w  pomieszczeniach  piwniczno-magazynowych tego obiektu  policjanci ujawnili i zabezpieczyli narzędzia i znaczne ilości substancji psychotropowych służących  do wyprodukowania tysięcy sztuk tabletek ecstazy.

Atak na policjanta

Podczas zatrzymania, Tomasz J. przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w postaci metalowej rurki zaatakował funkcjonariusza z KMP w Legnicy, w związku z czym został w niniejszej sprawie oskarżony  także  o czynną napaść na  policjanta.

Środki zapobiegawcze

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest od początku śledztwa stosowany wobec Tomasza J. Wobec pozostałych oskarżonych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania oraz dozoru Policji.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono zostało  mienie oskarżonych.

Oskarżonym grozi  kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here