Wyłudzili dofinansowanie i prali pieniądze. 11 osób stanie przed sądem

0
431
fot.pixabay

Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom – mieszkańcom województw dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego, którym zarzucono popełnienie łącznie 19 przestępstw polegających na wyłudzeniu środków pochodzących z funduszy unijnych, poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT oraz praniu brudnych pieniędzy.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że oskarżeni w latach 2012-2015 uzyskali dofinansowanie ze środków unijnych na łączna kwotę ponad 12 milionów złotych dla dwóch podmiotów gospodarczych z terenu Małopolski. Dofinansowanie to przyznane zostało w związku z realizacją trzech projektów z dziedziny produkcji spożywczej.

Przedłożyli nieprawdziwe faktury 

W celu uzyskania środków sprawcy przedłożyli nieprawdziwe faktury, w których znacznie zawyżono wartość urządzeń, mających służyć realizacji projektów. Maszyny te faktycznie były bowiem urządzeniami używanymi i wyremontowanymi, w różnym stanie technicznym, a częściowo były zdemontowane. Natomiast jedna z linii technologicznych objęta dofinansowaniem nie została nigdy uruchomiona.

Maszyny pochodziły z nieustalonych źródeł 

Aktem oskarżenia objęto przedstawicieli firm, którym przyznano dofinansowanie, a także osoby reprezentujące dostawców maszyn i urządzeń, których dotyczyły deklarowane projekty. Ustalono, że firmy wskazywane jako dostawcy sprzętu, nie zajmowały się działalnością w zakresie produkcji maszyn i urządzeń spożywczych.

Przedmioty objęte umowami nabywane były przez te podmioty od firm związanych z jednym z oskarżonych, który faktycznie je remontował i montował, a także zajmował się ich serwisowaniem. Używane maszyny pochodziły z nieustalonych źródeł lub od firm, które nie prowadziły nigdy żadnej działalności.

Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here