Świadek: “El Chapo był tak biedny, że nawet nie miał co jeść”

0
5507
fot. El Chapo, DEA

Bliski przyjaciel Guzmana, który obecnie współpracuje z organami ścigania, opowiedział w sądzie o ich pierwszym spotkaniu i prywatnych relacjach.

Miguel Angel Martinez w świecie kartelu znany jako “El Gordo”, zeznawał cały tydzień w procesie przeciwko byłemu szefowi. Szczegółowo opisał m.in to jak z 20 osobowej grupy, kartel Sinaloa stworzył organizację, która szmuglowała tony kokainy na łodziach, samolotach i wręczała milionowe łapówki.

Martinez przedstawił przed sądem historię poznania El Chapo i pracy dla kartelu. Pierwszym jego zadaniem miał być transport 3 ton marihuany. Wyleciał na 6 miesięcy do Kolumbii, jednak z planów nic nie wyszło i wrócił do Meksyku.

Po powrocie, w styczniu 1987 po raz pierwszy spotkał się z El Chapo. “Pan Joaquin Guzman zapytał, czy nie chcę wrócić do Kolumbii… powiedział, że tym razem nie chodzi o marihuanę, tylko o kokainę. Odpowiedziałem, że chcę wrócić”

Kiedy Martinez zniszczył jeden z samolotów przy awaryjnym lądowaniu, a kolejnym o mało nie rozbił się ze swoim szefem na pokładzie, El Chapo powiedział, że ten nie będzie więcej pilotować. Guzman przydzielił mu rolę menadżera kartelu.

El Gordo otworzył biuro w ekskluzywnym budynku w Mieście Meksyk. Wraz z Guzmanem udawali prawników, tak naprawdę prowadząc interesy kartelu.

Świadek zeznał, że za czasów jego działalności w ciągu jednej nocy kartel był w stanie przetransportować z Kolumbii do Meksyku nawet 800 ton kokainy. Korzystając przy tym z 10 różnych samolotów.

Świadek twierdzi, że z oskarżonym stali się naprawdę wielkimi przyjaciółmi. W 1989 Guzman został ojcem chrzestnym syna Martineza.

“Cieszyłem się, w końcu był kimś wielkim” – dodaje kapuś.

To właśnie El Chapo zaczął mówić na świadka “El Gordo” – co oznacza ten gruby.

Pewnego razu Guzman wyznał przyjacielowi, dlaczego został przemytnikiem.

“Był tak biedny, że nie miał nawet co jeść” – tłumaczy El Gordo i dodaje:

“Już jako dziecko tuż przed samym domem sadził marihuanę… i mak”

Na tym kończą się zeznania Martineza. Wcześniej przed ławą przysięgłych opowiadał o tym jak jego przyjaciel El Chapo próbował go zabić: https://online-mafia.pl/2018/12/03/el-chapo-kazal-wrzucic-granat-do-celi-w-ktorej-znajdowal-sie-jego-przyjaciel/

A także o rozrzutnym życiu, jakie prowadził narkobaron: https://online-mafia.pl/2018/11/29/swiadek-zeznaje-el-chapo-mial-domy-na-kazdej-plazy-rancza-w-kazdym-stanie/

źródło: msn.com


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here