Watykan poszukuje obrazu skradzionego przez Mafię. Jest wart dziesiątki milionów euro

0
1981
fot. wnętrze oratorium, reprodukcja obrazu

12 października Watykan zwołał zebranie ekspertów, którzy mają odnaleźć “najbardziej poszukiwany obraz na świecie”. Za jego zniknięcie obwinia się sycylijską mafię.

„Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem(1609r.)” autorstwa Caravaggio, jest jednym z najbardziej poszukiwanych dzieł malarskich w historii. Obraz przechowywany był w oratorium San Lorenzo w Palermo.

Obraz został skradziony wraz z innymi dziełami sztuki w październiku 1969 roku, a o jego zniknięcie obwinia się Cosa Nostrę. Obecnie w oratorium oryginał został zastąpiony reprodukcją.

Przez wszystkie lata wielu mafiozów twierdziło, że wiedzą gdzie obraz jest ukryty. Można było też usłyszeć wiele historii o jego losach m.in. o tym jak został on zjedzony przez szczury, pocięty na części i sprzedany, przypadkowo zniszczony przez nieudolnych złodziei czy nawet spalony.

fot. “Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem”

Według śledczych specjalizujących się w namierzaniu skradzionych dzieł sztuki, obraz jest nadal w jednym kawałku i możliwe, że znajduje się gdzieś we wschodniej Europie. Być może finał jego poszukiwań ujrzymy w niedalekiej przyszłości.

Obecną wartość poszukiwanego obrazu szacuje się na dziesiątki milionów euro.

źródło: ansa.it


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here