Yakuza

0
590

Początki Yakuzy sięgają XVII wieku kiedy  to miejscowi handlarze zaczęli organizować się w grupy aby bronić się przed napadającymi na ich wioski samurajami.

Później organizacja ta stała się azylem dla biedoty, recydywistów, najniższej kasty społecznej. Jeden z bossów Yakuzy wypowiedział kiedyś zdanie:
“Kto w tym społeczeństwie jest skłonny dać szansę wyrostkowi bez pieniędzy, bez wsparcia rodziny? Nikt! Nikt prócz nas!”.

Na początku XX wieku japońska mafia zaczęła wymuszać haracze od firm, zapewniając spokojne działanie tym, które mi się opłacą. Apogeum działania Yakuzy przypadło na lata ’60. Zarówno pod względem bogactwa jak i liczebności był to szczyt rozwoju organizacji. Szacuje się iż W 1964 roku mafia liczyła 184 tysiące członków.

Obecnie w Japonii działają trzy duże podgrupy mafii. Sumiyoshi-rengo z Osaki, skupiająca około 6,6 tys. członków, Inagawa-kai ma swoją siedzibę w Tokio i Jokohamie i zrzesza ponad 5 tys. osób oraz Yamaguchi-gumi, która ma 20 tys. członków i działa w Kobe oraz Osaka. Ponadto działa jeszcze 18 innych grup oraz 90 tys. tzw. półczłonków, czekających na rekrutację do szeregów mafii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here