1,8 tony kokainy z Kolumbii. Międzynarodowa grupa przestępcza na ławie oskarżonych
Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Według ustaleń śledczych, grupa działała od 2016 do 2019 roku.
W drugiej połowie 2019 roku policjanci CBŚP z Zarządu w Gdańsku i Poznaniu oraz funkcjonariusze KAS na terenie gdyńskiego portu dokonali przeszukania dwóch kontenerów zawierających oficjalnie kredę, które przypłynęły do Polski z Kolumbii.
Wewnątrz nich ujawniono 1600 worków opisanych jako węglan wapnia. Przeprowadzone badania wykazały, że w 74 workach znajduje się wysokiej jakości kokaina o łącznej wadze około 1800 kg.
Po odbiór towaru przyjechało z Niemiec do Polski 5 mężczyzn – czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu, przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS nie „spuszczali z nich oka”. Mężczyźni zamieszkali w wynajętej posesji na terenie woj. wielkopolskiego.
W dalszym ciągu prowadzonego śledztwa funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili realizację w wyniku której zatrzymano 7 mężczyzn. Panujące na miejscu stężenie chemikaliów stwarzało zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, dlatego do akcji wkroczyli funkcjonariusze Straży Pożarnej. Dopiero po kilku godzinach, kiedy obiekt oczyszczono z toksyn do dokładnego sprawdzenia pomieszczeń wkroczyli policjanci. Wówczas okazało się, że znajduje się tam „fabryka” kokainy.
Śledczy zabezpieczyli około 10 kg gotowej kokainy o czystości 83%, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę z której można było wytworzyć kolejne 16 kilogramów narkotyku, jak również, kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego.
Według śledczych to te osoby wspólnie z dwoma Polakami w przeciągu kilku dni zorganizowały funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków.
W toku śledztwa ustalono również, że członkowie grupy przemycili z Królestwa Niderlandów do Wielkiej Brytanii 40 kg opium, jak również dokonali przemytu do Polski a następnie wyeksportowali z Polski do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.
Dzięki współpracy Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalono tożsamość osób uczestniczących w realizacji przestępstw objętych aktem oskarżenia, a dzięki międzynarodowej współpracy, możliwe było realizowanie czynności na terenie innych państw.
Według śledczych grupa ta działała w Polsce na terenie m.in. Gdyni i Poznania, jednakże jej działalność obejmowała także inne kraje Europy, jak również Amerykę Północną i Południową oraz Azję.
Oskarżeni usłyszeli m.in zarzuty przemytu znacznej ilości środków odurzających, międzynarodowego obrotu znaczną ilością środków odurzających, a także wytwarzania kokainy poprzez jej chemiczne wyodrębnianie z mieszaniny z węglanem wapnia. Ośmiu z nich odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Za zarzucane im czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat.
źródło:cbsp.pl