14 celników zatrzymanych przez CBA – pobierali fikcyjną opłatę od wjeżdżających do Polski

fot. Służba Celna, PAP
0 1 103

Agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali 14 obecnych i byłych funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały operacyjne zgromadzone przez CBA.

Agenci CBA ustalili, że działający na terenie województwa podkarpackiego przedsiębiorcy, handlowcy wystawiali dokumenty zwrotu VAT dla podróżnych (Tax Free), w których poświadczali nieprawdę co do faktu sprzedaży towarów – albo w ogóle jej nie było lub były to ilości znacznie mniejsze niż wpisane w deklaracje. Takie fikcyjne dokumenty Tax Free trafiały do odprawy celnej.

Ustalenia CBA wskazują, że funkcjonariusze celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej. Jednorazowo mieli brać od obywateli Ukrainy za taką nielegalną przysługę od około 330 do 4000 złotych.  Obowiązywała tu niepisana stawka od 2% do 3% wartości wpisanej na deklaracji Tax Free.

Śledczy ustalili, że zatrzymani przez CBA pojedynczy funkcjonariusze celni mogli dokonać od kilkudziesięciu do nawet 200 takich odpraw za łapówki.

Zatrzymane osoby w latach 2013-2014 były zatrudnione w charakterze funkcjonariuszy Służby Celnej w Oddziale Celnym w Korczowej. Sześciu funkcjonariuszy nadal jest zatrudnionych w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.

Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, po przeprowadzeniu czynności procesowych z zatrzymanymi, podejmą decyzję co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych.

Sprawa jest w toku, badane są kolejne wątki dotyczące uszczuplenia podatków i przestępczości transgranicznej. Niewykluczone kolejne zatrzymania.

Zostaw odpowiedź