‘Ndrangheta

0
149

‘Ndrangheta – tajna organizacja o charakterze mafijnym, która swoja działalność prowadzi głównie na terenie włoskiej Kalabrii.  Mimo swojej rosnącej potęgi, do początku lat dwutysięcznych organizacja była praktycznie nieznana.  Wszystko zmieniło się w 2005 roku kiedy zabito popularnego polityka Francesco Fortugno. Podjęto wówczas na dużą skalę walkę z gangsterami z Kalabrii aresztując wielu z  nich. Wcześniej podobnie jak inne gangi działające na terenie południowych Włoch ‘Ndraghetę nazywano Camorrą.

W swojej przestępczej działalności ‘Ndrangheta trudni się przede wszystkim handlem narkotykami. Zajmuje się także wymuszeniami, składowaniem odpadów, lichwą i handlem bronią. Organizacje antymafijne oceniły iż w 2007 roku przychodu przestępczego stowarzyszenia wynosiły około 60 miliardów dolarów. Gangsterzy inwestują pieniądze także w legalne przedsiębiorstwa – firmy budowlane, sklepy czy restauracje.

W odróżnieniu od innych organizacji mafijnych na terenie Włoch, ‘Ndrangheta rekrutuje właściwie tylko osoby połączone więzami krwi. Sytuacja ta bardzo utrudnia pracą policji ponieważ klany są bardzo hermetyczne a odsetek gangsterów skłonnych do współpracy jest nieporównywalnie mniejszy w porównaniu do członków Sacra Corona Unita z Apulii czy neapolitańskiej Camorry.

Sam proces wstępowania do organizacji jest bardzo ciekawy. Mężczyzna wstępujący do kalabryjskiej ‚Ndranghety musi przejść przez precyzyjnie skodyfikowany rytuał:
Mafiosi zabierają młodego człowieka w miejsce gdzie zbiera się cały klan.
Mężczyźni otaczają go następnie półkolem stojąc z założonymi rękami. Wtedy boss zadaje pytanie:
– „Czego pragniesz?”
Nowicjusz odpowiada:
-„Szukam honoru”.
Przy płonącym obrazku Michała Archanioła nowy członek organizacji zostaje ukłuty w kciuk.

Krew spływa na gasnący obraz a boss wypowiada słowa:
„Jeśli zdradzisz spłoniesz jak ten obraz. Jeśli będzie trzeba będziesz musiał zabić matkę, ojca, brata. Od teraz liczy się tylko ‚Ndrangheta.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here