Cosa Nostra/ Mafia sycylijska

0
174

Sycylijska mafia / Cosa Nostra 

Syndykat kryminalny zawiązany na Sycylii we Włoszech. Jest luźnym związkiem grup przestępczych, które mają wspólną strukturę organizacyjną i kodeks postępowania. Podstawową grupą jest „rodzina” inaczej klan lub „cosca”. Każdy klan posiada suwerenność na danym terytorium w wiosce lub mieście.
Członkowie Cosa Nostry nazywają siebie „ludźmi honoru” lub „ludźmi szacunku” choć przez społeczeństwo określani są jako mafioso.
Podstawową działalnością mafii są płatna ochrona , rozstrzyganie sporów między przestępcami, organizowanie i nadzór nad nielegalnymi umowami i transakcjami.

Najprawdopodobniej zapoczątkowanie mafii w postaci jaką znamy dziś, możemy zawdzięczać Giuseppe Garibaldiemu, który w dziewiętnastym wieku wypędził ostatniego króla Burbonów i włączył Sycylię do włoskiego państwa. Odział „Czerwonych koszul” którymi dowodził w Palermo miał w swoich szeregach około dwóch tysięcy tak zwanych „picciotti” – młodych wieśniaków, powstańców i rzezimieszków. Uzbrojone w „lupary” odziały „picciotti” miały swoje kryjówki w wapiennych skałach zwanych po arabsku „maha”. I tak najprawdopodobniej powstało określenie mafia. Organizację Garibaldiego nazywano „squadri Della mafia.”
W latach 20 XX wielu doszło do bezwzględnej kampanii przywódcy kraju, Benito Mussoliniego przeciwko mafii.
W jej wyniku wielu gangsterów uciekło z Sycylii do Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdowały się takie postaci jak Carlo Gambino czy Joseph Bonanno. Sycylijczycy za oceanem założyli amerykańską mafię nazwaną „La Cosa Nostra”.
Najwększy dotychczas proces przeciwko mafii miał miejsce w Palermo w latach 80 XX w. W trakcie tzw. maksi procesu, sędziowie Giovanni Falcone i Paolo Borsellino rozpoczęli kampanię przeciwko Cosa Nostra. Przed sądem postawiano 474 mafiosów z czego 342 skazano. Niedługo później zarówno Falcone i Borsellino zginęli w atakach jakie skierowała na nich mafia.
Ostatni wielki boss Cosa Nostry, Bernardo Provenzano został zatrzymany w 2006 roku po 43 latach ukrywania się.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here